PROJEKT ŻOLIBORZ

Jedno kino, jeden teatr i jedno muzeum – to nie powiatowe miasteczko, to dzisiejszy Żoliborz.

Słynna z inteligenckich i społecznikowskich tradycji dzielnica przypomina sypialnię wielkiego miasta, która tylko w godzinach komunikacyjnego szczytu ożywia się.

Chcemy naszą dzielnicę obudzić, chcemy, by była piękna nie tylko w swej nazwie: Żoliborz, czyli piękny brzeg - to określenie zobowiązujące tak mieszkańców jak i samorządowców naszej dzielnicy.

Dlatego powstał „ Projekt Żoliborz”, projekt wokół którego skupili się mieszkańcy, którzy chcą dla swojej dzielnicy pracować, którzy chcieliby przywrócić jej historyczny splendor oraz modernizować tak, by Żoliborz uczynić swym wygodnym i nowoczesnym mieszkaniem.

 A zrobić można naprawdę dużo. Przykłady, na razie nieliczne, ale już są. Na ogrodzeniu Parki Żeromskiego mogą odbywać się  - na stałe -  wystawy. Pierwszą z nich Pt. „ Moja sąsiadka. Żoliborzanki w obiektywie fotografów” w systemie obywatelskim, non  - profit zorganizowała Dorota Maj przy współpracy Anny Nalberczak, Małgorzaty Niemen i klubu CocodeOro. Tylko dla tego, a może – aż – dlatego, że kilku żoliborzankom po prostu się chciało zrobić coś - dla wszystkich. Takich inicjatyw na pewno będzie więcej.  Mamy też plac zabaw w Parku Żeromskiego, który jest już ogólno warszawską atrakcją. Czemu nie może nią być także skatepark w Parku Kaskada, boiska do badmintona na Kępie Potockiej, czy turnieje rycerskie w nowo tworzonym Parku Edukacyjno – Rekreacyjnym. Czemu nie mielibyśmy gościć teatrów ulicznych?

Energii i zapału nam nie brakuje. Tak właśnie, z przebudzonych tradycyjnie żoliborskich idei społecznikowskich ( warto odkurzyć to piękne, choć nieco zapomniane słowo) powstał pomysł powołania do życia Komitetu Wyborczego Wyborów „ Projekt Żoliborz”. Będziemy obecni w Wyborach samorządowych przypadających w dniu 21 listopada br.

W tym przedsięwzięciu uczestniczą żoliborzanie z różnych środowisk – od szacownego Stowarzyszenia Żoliborzan, poprzez ludzi w średnim wieku związanych z organizacjami pozarządowymi, specjaliści różnych branż, po rozmaite grupy młodych aktywnych stowarzyszeń, grup facebookowych, środowisk tworzących się wokół klubów młodzieżowych i knajpek.

W integracji i formułowaniu zasadniczych tez programowych pomagają nam żoliborscy radni niezależni, a radą wspomagają najwybitniejsi fachowcy – nasi przyjaciele z Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej.

Stawiając sobie i mieszkańcom pytania jak może wyglądać Żoliborz za lat 15 – 20 powstał autorski program przemyślanych działań burmistrza Witolda Sielewicza.

( Po raz pierwszy w wieloletniej działalności samorządu Żoliborskiego, przy współpracy radnych niezależnych, w tej kadencji, zostały przygotowane koncepcje rozwoju kilku obszarów Żoliborza, a także kilku konkretnych obiektów.)

Efekty tych działań już widać, a to dopiero początek. Chcemy ten proces kontynuować wzbogacając go o nowe pomysły dotyczące sfer kultury i sportu. Jednym z nich będą  promowane przez nas inkubatory przedsiębiorczości kulturalnej.

 Chcemy odbudować fenomen Żoliborza przedwojennego jakim było tu społeczeństwo obywatelskie zwane Republiką Żoliborską. Być konstruktywnym łącznikiem między przeszłością , dniem dzisiejszym i tym, z czym przyjdzie nam się zmierzyć w niedalekiej przyszłości. W naszych działaniach chcemy uciec od wielkiej polityki i zająć się działaniami dotyczącymi naszej Dzielnicy.

 

Stworzyliśmy

Niezależny Komitet Wyborczy PROJEKT ŻOLIBORZ. Reprezentujemy cały przekrój społeczny mieszkańców dzielnicy. Są wśród nas i czynni zawodowo i emeryci. Na naszych listach znajdziecie:

nauczycieli, lekarzy, architektów, dziennikarzy, artystów, sportowców, studentów.

Wszystkich nas łączy idea pięknego ŻOLIBORZA! Przyjaznego wszystkim jego mieszkańcom!

Mamy przygotowane projekty na:

OBUDŹ Z NAMI SWOJĄ DZIELNICĘ !